Zmywarka czy mycie ręczne? Jak oszczędnie zmywać naczynia…

Producenci sprzętu AGD przekonują, że przy użyciu zmywarki zużywamy ok. 5X mniej wody niż podczas zmywania ręcznego. Czy zatem każdy kto nie posiada zmywarki, z różnych względów, jest skazany na wysokie rachunki za wodę? Czy można zmywać ręcznie tanio i ekologicznie?

VS

Pewnie większość z was już wie jaka będzie odpowiedź. Oczywiście TAK !!!

Dzisiaj pokażę wam, jak mimo braku zmywarki, która niewątpliwie pomaga zaoszczędzić czas, wodę i energię, można oszczędnie pozmywać naczynia. Trzeba tylko chcieć :-)

1. Pierwsza i najważniejsza zasada to zwracanie uwagi na to, jak korzystamy z wody i czy rzeczywiście niezbędna jest nam ta ilość hektolitrów wypływająca z naszego kranu. Z moich obserwacji wynika, że problem jest podobny jak przy myciu zębów. Odkręcamy kran i woda leję się z niego nieustannie – nawet w momencie, kiedy akurat myjemy szklankę wilgotną gąbką z detergentem. Nabierzmy niewielką ilość wody do szklanki i zakręćmy następnie kran. Umyjmy szklankę (albo najlepiej kilka) i odkręćmy ponownie wodę dopiero w celu ich opłuknięcia. Tutaj może się okazać bardzo pomocna dźwignia zamiast kurków – dużo szybciej można zamknąć lub otworzyć wodę.

1a. Jeśli mamy zlew dwukomorowy, to najlepiej do jednej z komór wlejmy ciepłej wody z detergentem i najpierw umyjmy w niej naczynia, a drugą komorę wypełnijmy wodą z odrobiną octu i w niej opłukujmy już umyte naczynia. Możemy również wykorzystać miskę.
Nie mycie naczyń pod bieżącą wodą pozwala zaoszczędzić co najmniej 10 litrów wody.

2. Płyn do mycia naczyń zawsze dozujmy na gąbkę (nie wlewajmy go do garnka lub szklanki) – w ten sposób zużyjemy go znacznie mniej. I tak jak wspomniałam już wcześniej, myjmy naczynie przy zakręconej wodzie, to również spowoduje mniejsze zużycie detergentu, ponieważ nie będziemy go na bieżąco wypłukiwali.

3. Usuwajmy resztki jedzenia z talerzy i garnków. Tłuszcz i resztki wybierz papierowym ręcznikiem lub zużytą gazetą. Zmywanie będzie wtedy trwało krócej, a my zużyjemy mniej wody i detergentu.

4. Segregujmy naczynia. Zawsze najpierw zacznijmy mycie od tych mniej zabrudzonych. Najpierw umyjmy szklanki, talerze, sztućce, a dopiero na końcu garnki oraz patelnie.

5. Załóż perlator – jest to taka nakładka, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica; zwiększa ona optycznie objętość wypływającej wody poprzez jej napowietrzenie. Koszt perlatora to ok. 20 zł, a może on nam pomóc zaoszczędzić nawet 200 zł rocznie.

6. Jeżeli mamy jakiś bardzo brudny garnek to najlepiej umyjemy go wrzątkiem. Możecie tutaj wykorzystać np. wodę po gotowaniu ziemniaków. Niech nic się nie marnuje :-)

7. Zróbcie własny ekologiczny płyn do mycia naczyń – wystarczą płatki mydlane, soda oczyszczona, ocet, i gorąca woda.

Bardzo fajną analizę porównującą koszty zmywania ręcznego oraz przy użyciu zmywarki zrobił Michał Szafrański (mój guru w kwestii oszczędzania). Zainteresowanych zachęcam do jej lektury klik

Zamierzam zrobić podobną przy moim sposobie zmywania zaraz jak tylko się przeprowadzimy i nabędziemy zmywarkę :-) Ciekawe czy wyjdzie podobnie :-)

5 komentarzy do “Zmywarka czy mycie ręczne? Jak oszczędnie zmywać naczynia…

    • Zmywarka zdecydowanie pomaga oszczędzać czas, ale przy dobrym zmywaniu ręcznym już nie koniecznie pieniądze :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>